Niezawodny sprzęt budowlany – czy tylko nowy?

Sprawny technicznie sprzęt budowlany jest nieodzownym elementem każdej budowy. Bez niego postępy w robotach ziemnych byłyby zdecydowanie wolniejsze, a część prac po prostu niemożliwa do wykonania. Niestety zakup nowych maszyn budowlanych wiąże się z ogromnym wydatkiem, na który niewielkie i średnie firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić. Taki zakup może się wiązać z utratą płynności finansowej, czyli jednym z najgorszych scenariuszy dla każdego przedsiębiorcy. Wynajem koparki lub innego sprzętu budowalnego jest nieporównywalnie tańsze. Dodatkowo, wynajmujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z eksploatacją maszyny.

Najważniejsze informacje o wynajmie sprzętu budowlanego

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zdecydowana większość firm oferujących usługi związane z robotami ziemnymi wyróżnia się elastycznym podejściem do zamawiającego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dostosowanie się do terminu prac, który w wielu inwestycjach ma najwyższy priorytet. Dodatkowo, wszystkie prace, nawet te niestandardowe, są wykonywane ściśle według wymagań klienta.

  • Wynajem koparki i innych sprzętów budowlanych wraz z operatorami gwarantuje szybkie, bezpieczne i przede wszystkim efektywne wykonanie zaplanowanych prac. Koszt takiej usługi jest nieporównywalnie niższy niż zakup nowego sprzętu. Dodatkowo, zamawiający ponosi wyłącznie koszty związane z konkretną pracą. Nie musi martwić się o awarię sprzętu, jego transport, zabezpieczenie i inne czynności, o które powinien dbać właściciel.
  • Wynajem koparki oraz innych pojazdów przeznaczonych do robót ziemnych jest popularny nawet wśród dużych przedsiębiorstw. Z czego to wynika? Niejednokrotnie flota, którą dysponuje firma budowlana jest po prostu zbyt mała, aby wykonać konkretne zlecenia w danym terminie. W takim przypadku wynajem kilku pojazdów to najszybsza droga, aby znacząco zwiększyć moce przerobowe.

Część osób kojarzy używany sprzęt budowlany wyłącznie z ciągłymi awariami, które opóźniają pracę. Jeżeli jednak skorzystamy z usług profesjonalnych firm, dla których perfekcyjny stan techniczny maszyn budowlanych to priorytet, takie sytuacje się nie zdarzają.

Szeroki asortyment maszyn i usług

Oczywiście oferta firm wynajmujących maszyny budowlane wraz z operatorem nie kończy się na koparkach. Do wynajęcia są także koparko-ładowarki, młoty hydrauliczne, nożyce wyburzeniowe, wywrotki, zagęszczarki, walce, a także ręczny sprzęt wyburzeniowy. W przypadku pracy w szczególnie ciężkim terenie, przedsiębiorstwa tego typu oferują wynajem koparki gąsienicowej. Rozmiar i ładowność konkretnych maszyn i urządzeń jest indywidualnie ustalana w trakcie realizacji zamówienia.

  • Im szerszy asortyment, tym bardziej atrakcyjna oferta firmy oferującej wynajem sprzętu budowlanego. Z tego powodu, przed wyborem konkretnego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić aktualny stan maszyn i urządzeń, a także dotychczasowe realizacje. Informacje tego typu najczęściej znajdują się na stronie internetowej.
  • Dodatkowo, należy wspomnieć, że wynajem koparki i innych pojazdów jest dostępny od zaraz. Jeżeli na danym placu budowy pojawią się nieprzewidziane okoliczności, wówczas wynajem może okazać jedynym rozwiązaniem problemu. Wystarczy skontaktować się z firmą, zgłosić zapotrzebowanie, ustalić orientacyjny termin i można kontynuować pracę.

W zdecydowanej większości przypadków o niezawodności sprzętu budowalnego nie decyduje jego rok produkcji, a stan techniczny. Profesjonalne firmy oferujące wynajem koparki i innych pojazdów na bieżąco przeprowadzają wszystkie niezbędne naprawy oraz czynności serwisowe, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnej maszyny.

Klasyfikacje robót ziemnych

Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być niezależni, decydować o swoim czasie pracy. Taki pomysł jest coraz częściej wykorzystywany nawet przez osoby, które nie mają zbyt dużego wkładu własnego na otwarcie własnej firmy, ponieważ obecnie można bardzo łatwo dostać wiele różnorodnych dotacji, między innymi z Unii Europejskiej. Zatem o czym pamiętać, decydując się na rozpoczęcie własnej działalności, zwłaszcza w bardzo popularnej branży na rynku?

Roboty ziemne coraz chętniej wybierane

Bardzo dużo osób decydujących się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wybiera właśnie sprzęt ciężki. Roboty ziemne oraz budowlane są coraz chętniej poszukiwane przez wiele osób, dlatego nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie konkurencja na rynku w tej branży jest bardzo duża, nie powinniśmy w tym przypadku się zniechęcać.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że wybierając taki profil prowadzenia działalności, istotne jest aby właściwie sklasyfikować roboty ziemne. Coraz więcej klientów, którzy decydują się na zamówienie takich usług, nie wie tak naprawdę, o co warto pytać, więc powinniśmy to bardzo dokładnie opisać na swojej stronie internetowej. Istotne w tym przypadku jest także, aby opisać bardzo dokładnie profil działalności naszej firmy, wypełniając druk już podczas zakładania naszej firmy. Roboty ziemne oraz pozostałe prace, które możemy zlecić przedsiębiorstwom w innych miastach w naszym kraju, możemy odpowiednio podzielić. Jaka jest dokładnie klasyfikacja robót ziemnych?

Popularna klasyfikacja robót ziemnych

Powinniśmy pamiętać o tym, że technologia robót ziemnych, które są wykonywane między innymi sposobem zmechanizowanym, w dużej mierze zależy od rodzaju budowli, a także ich wielkości, jak również warunków lokalnych i tym samym czasu wykonania. Można wyróżnić kilka ich grup, które są odmienne pod względem technologicznym. Są to roboty ziemne podstawowe, a także wykończeniowe, jak również przygotowawcze oraz porządkowe. Warto mieć to na uwadze nim wybierzemy dla nas odpowiednie rozwiązanie w przypadku zakupu usługi w takiej firmie.

Klasyfikacja robót ziemnych jest bardzo prosta i jeśli chcemy prowadzić przedsiębiorstwo właśnie o takim profilu działalności, bardzo ważne jest stworzyć właśnie taki podział. Tylko dzięki temu bardzo łatwo zyskamy duże grono klientów, ponieważ wiele osób coraz częściej poszukuje na rynku takich rozwiązań. Zatem pragnąc spełnić oczekiwania naszych klientów, powinniśmy w szczególności skupić się na przejrzystości stworzonej przez nas strony internetowej, jak również warto także zwrócić uwagę na opis naszych usług w socjal mediach. To internet ma w dzisiejszych czasach ogromną moc, ponieważ wiele osób poszukujących właśnie takich usług wyszukuje oferty w sieci.

Odpowiednia klasyfikacja robót ziemnych nie jest trudna, możemy bazować na ogólnym podziale tego typu prac, a dzięki temu z pewnością znajdziemy rzesze klientów, które z chęcią nie tylko powrócą do naszej firmy, ale dodatkowo bardzo często mogą naszą firmę podzielić również innym. Dzięki temu już na początku prowadzenia własnej działalności możemy dużo zyskać, a przede wszystkim zbudować bardzo silną markę. Roboty ziemne są coraz chętniej poszukiwane przez wielu klientów, dlatego warto zainwestować w dobre rozwiązania.

Zalety wynajmu sprzętu budowlanego

Wszelkiego typu roboty budowlane wymagają obecności profesjonalnego sprzętu. Inwestycja w zakup pojazdów zazwyczaj jest liczona w milionach złotych, a co za tym idzie, niewiele przedsiębiorstw może sobie na to pozwolić. Alternatywą, zarówno dla firm budowlanych, jak i indywidualnych klientów jest wynajem koparki, wywrotek, młotów hydraulicznych, zagęszczarek oraz innych tego typu. Z czego wynika popularność takich usług oraz jakie są ich zalety?

Oszczędności przede wszystkim

Głównym powodem, dla którego osoby związane z branżą budowlaną decydują się na wynajem pojazdów jest zmniejszenie kosztów. Zakup nowych maszyn nie zawsze jest opłacalny, zwłaszcza jeśli roboty są przeprowadzane sporadycznie. Decydując się na wynajem koparki, nie musimy angażować własnych nakładów finansowych, w ten sposób minimalizując koszty. Jest to ogromna szansa dla małych firm, które w ten sposób mają możliwość rozwijania się w branży budowlanej i pozyskiwania kolejnych zleceń. Warto zaznaczyć, że ograniczenie kosztów dotyczy także tych związanych z magazynowaniem sprzętu. Tym wydatkiem również nie musimy się martwić. Usługę wynajmu można ponadto zaliczyć w koszty prowadzenia działalności, w ten sposób obniżając wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Dobry stan techniczny urządzeń

Posiadanie własnego sprzętu nieodłącznie wiąże się z koniecznością regularnego przeprowadzania serwisu, a nieraz bardzo kosztownych napraw. W praktyce może okazać się, że w momencie gdy dany pojazd jest najbardziej potrzebny, odmawia posłuszeństwa. W tej sytuacji nie dość, że nie jesteśmy w stanie dokończyć projektu, to musimy jeszcze pokryć kolejny wydatek. Wynajem koparki wydaje się być bardzo korzystną opcją pod tym względem. Przede wszystkim mamy pewność, że wypożyczany sprzęt jest w dobrym stanie technicznym i gwarancję sprawnego działania. Firmy świadczące usługi tego typu dbają o te kwestie, dokonując częstych przeglądów oraz naprawiając szybko wszelkie usterki. Co więcej, jeśli doszłoby do awarii w trakcie pracy, która nie wynikałaby z winy operatora, obowiązuje bezpłatny serwis. Najemca nie musi zatem zajmować się konserwacją, skupiając się jedynie na realizacji projektu.

Łatwy dostęp do sprzętu

Decydując się na usługę wynajmu mamy pewność, że sprzęt zostanie dostarczony na miejsce w możliwie najkrótszym czasie. Oznacza to, że w sytuacji gdy firma budowlana ma niewiele czasu na realizację, nie musi dodatkowo tracić cennych dni na oczekiwanie na sprzęt. Wiele pojazdów oraz maszyn można wypożyczyć praktycznie od ręki. Jedyną kwestią jest konieczność zapoznania się z umową i dokonanie wszystkich formalności, które zostały jednak maksymalnie skrócone. Klienci nie są zmuszeni do dokonywania rejestracji pojazdów czy pozyskiwania specjalnych licencji, gdyż wszystko to leży po stronie wynajmującego. O czym jeszcze warto wspomnieć? Firmy budowlane bardzo często realizują zlecenia w różnych częściach kraju. Każdorazowy transport własnych pojazdów wiąże się nie tylko ze sporymi wydatkami, ale również ogromną ilością czasu. W takiej sytuacji znacznie lepiej skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem.

Elastyczny charakter usługi

Kolejną ważną kwestią jest to, że firmy zajmujące się wynajmem są w stanie w pełni dostosować się do potrzeb swoich klientów. Możemy zatem zdecydować się zarówno na wypożyczenie sprzętu o charakterze długoterminowym, jak i krótkoterminowym. Warunki umowy można bez problemu dopasować do wymagań konkretnego projektu.

Czym wypompować wodę z zalanego wykopu?

Zdarzają się przypadki, gdy w zalanym wykopie pojawia się woda. Co wtedy robić? Na pewno nie należy tego bagatelizować, tylko trzeba pomyśleć o tym, jak ją z niego usunąć. Co robić, w takich przypadkach? Czym wypompować wodę z zalanego wykopu?

Skąd woda w zalanym wykopie?

Warto przez chwilę zastanowić się, co może spowodować pojawienie się wody w zalanym wykopie. Co może doprowadzić do zalania naszego dołu? Okazuje się, że powodów pojawienia się tego ogniwa jest prostszy, niż by się mogło wydawać, bo tak naprawdę gwałtowna ulewa może sprawić, że nasze wykopy wypełnią się wody.

Zmiany klimatu, do których jeszcze nie zdążyliśmy się przystosować, przyczyniają się do większych opadów deszczu, w tym również do lokalnym podtopień, ponieważ nasze systemu odprowadzania wód opadowych są po prostu niewystarczające. To wszystko skutkuje tym, że zalane wykopy budowlane są podtapiane, a więc trzeba zmierzyć się z zalegającą w nich wodą.

Jak możemy wypompować wodę z wykopu?

Niektórzy pewnie uznają, że można poczekać, aż woda sama wsiąknie. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jeśli grunt jest piaszczysty, to woda, która w niego wsiąknie, może doprowadzić do osunięcia się ściany wykopu. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych (np. iły, gliny) woda może zalegać bardzo długo, a wtedy również prace zostaną wstrzymane. Dlatego najlepszym sposobem będzie jej wypompowanie.

Jak to zrobić sprawnie? Całe szczęście, że istnieją motopomy, zwane również pompami szlamowymi. Ta pozwala wypompować każdą wodę – jednakowo czystą i brudną, jak również gęstą ciecz (szlamową), która jest mieszaniną wody, ziemi, piasku oraz drobnych śmieci. Jeśli zalanie objęło niewielki wykop, to wystarczy jedna motopompa.

W przypadku większego wykopu może przydać się kilka tego typu urządzeń. Dobrze, że nie musimy ich kupować, ponieważ na rynku działają firmy, które mają na wyposażeniu motopomy. Wystarczy zamówić usługi jednej z nich, a szybko i sprawnie przeprowadzą usuwanie wody z zalanego wykopu.

Gdzie szukać specjalistów z motopompami?

Jeśli nasz wykop ulegnie zalaniu i będziemy potrzebowali wsparcia ze strony fachowców, to warto od razu ich poszukać. Gdzie w takim razie skierować swoje kroki? Na pewno możemy rozejrzeć się w swojej okolicy, ponieważ na rynku nie brakuje firm, które prowadzą swoje firmy stacjonarnie.

Oczywiście takie szukanie może być czasochłonne, dlatego o wiele lepszym wyborem może okazać się szukanie z pomocą wyszukiwarki internetowej, ponieważ nawet nie trzeba wychodzić z domu, aby znaleźć odpowiednich fachowców.

Uprawnienia na koparkę – jak zdobyć?

Operator koparki to aktualnie jeden z najbardziej opłacalnych zawodów. Niestety nie można takiej pracy podjąć od ręki i nie jest to zawód dedykowany dla każdego. Trzeba jeszcze mieć odpowiednie uprawnienia. Jak je w takim razie zdobyć?

Jakie wymagania stawiane są operatorom koparki?

Wydawać by się mogło, że każdy, kto chce pracować na koparce, przy odrobinie szczęścia może zacząć działać, bo nabór na tego typu stanowiska jest całkiem spory. Jednak w praktyce tak nie jest. Osobom, które chciałyby pracować jako operatorzy koparek, stawia się pewne oczekiwania. O czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim operator koparki musi być osobą pełnoletnią, czyli musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. To jednak nie wszystko, ponieważ kandydat na musi być zdrowy i przedłożyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.

Chętni muszą też odbyć kurs operatora koparek jednonaczyniowych, kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych lub kurs operatora koparko-ładowarki. Do pracy na tego typu maszynie, jak również do tego, aby świadczyć wynajem koparki, nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B. Jednak taki dokument może się przydać wtedy, gdy trzeba poruszać się daną maszyną po terenie budowy, czy po publicznych drogach.

Jak wygląda szkolenie na operatora koparki?

Ogólnie do wyboru są trzy rodzaje kursu: kurs operatora koparek jednonaczyniowych, kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych oraz kurs operatora koparko-ładowarki. To, jak dokładnie będzie wyglądało szkolenie, zależy od tego, na które się zdecydujemy. Na pewno trzeba się przygotować na jego dwa etapy – część teoretyczną i praktyczna.

Część teoretyczna prowadzona jest po to, aby każdy, kto chce zostać operatorem koparki, mógł przyswoić wiedzę z zakresu budowy i działania danej maszyny, jej serwisem oraz obsługą. Na zajęciach teoretycznych instruktorzy uczą również bezpieczeństwem i higieny pracy na miejscu wykopów, jak również zasad, których należy przestrzegać przy wykonywaniu robót ziemnych.

Część praktyczna zaczyna się, gdy kandydaci na operatorów zdobędą odpowiednie zaplecze teoretyczne. Co ciekawe, część praktyczna odbywa się w terenie, więc można poznać maszynę w pracy, jak również to, na czym polega wykonywanie nią poszczególnych zadań. Dzięki temu można zdobyć doświadczenie, które ułatwi późniejsze czynności.

Kurs na operatora koparki zawsze kończy się egzaminem państwowym. Pozytywny wynik oznacza otrzymanie świadectwa potwierdzające jego ukończenie, państwowe uprawnienia do wykonywania pracy operatora koparki lub koparko-ładowarki, a także uzyskuje się wpis w książeczce operatora.