Wykopy pod fundamenty - metody

Wykopy pod fundamenty – metody

Zaczynając budowę domu jednorodzinnego, jedną z pierwszych czynności, które trzeba wykonać są tak zwane wykopy fundamentowe. To z pozoru prosta czynność, która w praktyce może okazać się problematyczna. Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować głębokość, a także wiedzieć co należy zrobić w sytuacji, gdy niespodziewanie pojawi się woda. Dodatkowo, trzeba poznać wszystkie najpopularniejsze metody wykopów, aby uniknąć rozczarowań, opóźnień w pracy i konieczności poniesienia niezaplanowanych kosztów.

Jakie są najpopularniejsze metody wykopów pod fundamenty?

Zanim zaczną się prace związane z wykopami, należy zrealizować etap przygotowawczy, który sprowadza się do wytyczenia fundamentów. Czy można to zrobić samodzielnie? Niestety nie. Niezbędna będzie pomoc geodety, który wytyczy obrys budynku z dokładnością nawet do jednego centymetra. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pracy geodety przez kierownika. W większości przypadków jest to tylko formalność. Po dokonaniu wpisu do dziennika budowy, przyszedł czas na wykopy. Jakie są najpopularniejsze metody?

 • Pierwszą, najtańszą a zarazem najbardziej czasochłonną metodą są ręczne wykopy. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ jest ono co najmniej nieefektywne.
 • Wykopy fundamentowe wykonane za pośrednictwem minikoparki są zdecydowanie szybsze, dlatego cieszą się dużą popularnością. Najlepszym wyborem będzie sprzęt wyposażony w łyżkę o szerokości około jednego metra. Minikoparki są najlepszym wyborem w przypadku stosunkowo prostych wykopów. Ich wynajem, nawet z operatorem, nie wiąże się z koniecznością poniesienia bardzo wysokich kosztów. Jak długo trwają wykopy pod fundamenty z wykorzystaniem minikoparki? Całość prac zaczyna się i kończy zwykle w tym samym dniu.

Równie istotną kwestią jest głębokość wykopów, która jest uzależniona m.in. od rodzaju budynku, a także rejonu Polski. Ma to ścisły związek z tak zwaną strefą przemarzania gruntu. Znajduje się ona na głębokości od około 80 cm do około 140 cm.

Rodzaje wykopów – najważniejsze informacje

W zależności od kształtu, wykopy dzielimy na trzy kategorie.

 • Pierwszą z nich są tak zwane wykopy wąskoprzestrzenne. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim szerokością dna, która nie może być większa niż 150 cm.
 • Drugą kategorią są wykopy szerokoprzestrzenne. Klasyfikują się do tej grupy w sytuacji, gdy dno wykopu ma szerokość większą niż 150 cm.
 • Ostatnia kategorią są wykopy jamiste, które są stosunkowo niewielkie. Ich szerokość i głębokość nie może przekraczać 150 cm.
 • Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj wykopu, jego dno musi być zawsze węższe niż szerokość w okolicach gruntu. Kąt nachylenia trzeba odpowiednio dopasować do rodzaju podłoża. Przeważnie mieści się on w przedziale od około 35 do około 60 stopni. Kolejny krok w pracach związanych z prawidłowym przygotowaniem fundamentów to deskowanie. Ta czynność ma na celu odpowiednie wypoziomowanie fundamentów. Wszystkie deski należy układać w taki sposób, aby tworzyły zaporę ograniczającą dla wylewki. Taką konstrukcję należy wzmocnić kolejnymi deskami, które trzeba ułożyć na skos.

  Pierwsza wylewka tak zwanego chudego betonu ma zazwyczaj grubość od 8 cm do 12 cm. Gdy wyschnie, przyszedł czas na kolejną część deskowania. Na tym etapie warto pamiętać, że bez względu na to jak szczelne będzie pierwsze deskowanie, zawsze część betonu zostanie wchłonięta przez grunt. Drugie deskowanie przeważnie wykonuje się od 24 do 48 godzin po wylaniu chudego betonu. Ta czynność ma również na celu odpowiednie wypoziomowanie fundamentów.

Co się wlicza do prac ziemnych?

Pod pojęciem pracy lub robót ziemnych mieści się sporo różnych czynności, wykonywanych na placach budowy. Głównym celem wszystkich z nich jest jednak odpowiednie ukształtowanie gruntu, zgodnie z założeniami projektowymi dotyczącymi konkretnej inwestycji. Warto zaznaczyć, że ten etap jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na wszystkie późniejsze. Prace ziemne wykonuje się zarówno podczas budowy fundamentów, instalowania rurociągów, tworzenia zbiorników, a także w trakcie różnego rodzaju inwestycji mieszkaniowych. Jakie czynności zalicza się do tej kategorii?

Prace ziemne na placu budowy

Wszystkie zadania jakie wykonuje się na budowanie można podzielić na trzy etapy, które następują bezpośrednio po sobie.

1. Część przygotowawcza – ma ona na celu przygotowanie gruntu, na którym będą prowadzone wszelkie inwestycje. Całość prac zaczyna się od usunięcia z powierzchni wszystkiego co zbędne. Mowa m.in. o istniejących zabudowach, które należy poddać rozbiórce. Oprócz tego, konieczne jest przeniesienie linii energetycznych oraz łącznościowych w inne miejsce. Co z zielenią? Prace ziemne polegają na usunięciu tzw. mało wartościowej zieleni, do której zalicza się m.in. krzewy, darnina oraz pnie. Może się jednak zdarzyć, że niektóre elementy zielone mają zostać wykorzystane w późniejszym okresie i nie wolno ich usuwać. W takim przypadku, aby uchronić je przed uszkodzeniami, zostają odpowiednio zabezpieczone. Oprócz tego, niezbędne jest usunięcie warstwy ziemi roślinnej, czyli hamusu. Osoby zajmujące się robotami ziemnymi wytyczają obrys robót oraz wykonują prace mające na celu obniżenie lustra wody gruntowej.

2. Część podstawowa – zaliczają się do niej przede wszystkim wykopy i nasypy. W ten sposób można zmienić ukształtowanie terenu zarówno na stałe, jak i na okres tymczasowy. Wszystkie czynności, które wykonuje się na tym etapie wpływają na to w jaki sposób ostatecznie prezentuje się otoczenie wokół inwestycji. Prace ziemne będą polegać na usunięciu sporej ilości urobku. Robotnicy wykorzystują metodę czołową lub warstwową (w przypadku wykopów). Jeśli chodzi o nasypy, można tworzyć skośne lub poziome warstwy. Na tym etapie niezbędne jest także odwadnianie wykopów.

3. Część wykończeniowa – w tym przypadku prace mają na celu ostateczne ukształtowanie podłoża. Co za tym idzie, wykonuje się przede wszystkim profilowanie nasypów. Kolejnym krokiem jest wyrównanie dna wykopów oraz skarp. Na końcu nanosi się nową warstwę ziemi roślinnej. Może pojawić się także mała architektura ogrodowa.

Co warto wiedzieć na temat robót ziemnych?

Prace ziemne nie mogłyby być prowadzone bez obecności maszyn. Na każdym placu budowy z pewnością spotkamy takie pojazdy jak koparki, spycharki, równiarki oraz zgarniarki. Za ich pomocą można m.in. przemieszczać grunt, oczyszczać teren, szybko tworzyć wykopy i wyrównywać teren.

Warto zaznaczyć, że zakres robót ziemnych może nieco się zmieniać w zależności od charakteru niektórych elementów. Przykładowo, jeśli wykopy mają być na stałe, konieczne jest umocnienie skarp. Tego typu czynności wykonuje się w części podstawowej i są one absolutnie konieczne, aby w przyszłości nie dochodziło do osuwania się ziemi. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku nasypów o charakterze stałym. Tutaj także pojawia się konieczność umocnienia skarpy. Najczęściej realizuje się to przy pomocy betonowych płyt, trawy lub kamieni.

Niezawodny sprzęt budowlany – czy tylko nowy?

Sprawny technicznie sprzęt budowlany jest nieodzownym elementem każdej budowy. Bez niego postępy w robotach ziemnych byłyby zdecydowanie wolniejsze, a część prac po prostu niemożliwa do wykonania. Niestety zakup nowych maszyn budowlanych wiąże się z ogromnym wydatkiem, na który niewielkie i średnie firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić. Taki zakup może się wiązać z utratą płynności finansowej, czyli jednym z najgorszych scenariuszy dla każdego przedsiębiorcy. Wynajem koparki lub innego sprzętu budowalnego jest nieporównywalnie tańsze. Dodatkowo, wynajmujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z eksploatacją maszyny.

Najważniejsze informacje o wynajmie sprzętu budowlanego

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zdecydowana większość firm oferujących usługi związane z robotami ziemnymi wyróżnia się elastycznym podejściem do zamawiającego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dostosowanie się do terminu prac, który w wielu inwestycjach ma najwyższy priorytet. Dodatkowo, wszystkie prace, nawet te niestandardowe, są wykonywane ściśle według wymagań klienta.

 • Wynajem koparki i innych sprzętów budowlanych wraz z operatorami gwarantuje szybkie, bezpieczne i przede wszystkim efektywne wykonanie zaplanowanych prac. Koszt takiej usługi jest nieporównywalnie niższy niż zakup nowego sprzętu. Dodatkowo, zamawiający ponosi wyłącznie koszty związane z konkretną pracą. Nie musi martwić się o awarię sprzętu, jego transport, zabezpieczenie i inne czynności, o które powinien dbać właściciel.
 • Wynajem koparki oraz innych pojazdów przeznaczonych do robót ziemnych jest popularny nawet wśród dużych przedsiębiorstw. Z czego to wynika? Niejednokrotnie flota, którą dysponuje firma budowlana jest po prostu zbyt mała, aby wykonać konkretne zlecenia w danym terminie. W takim przypadku wynajem kilku pojazdów to najszybsza droga, aby znacząco zwiększyć moce przerobowe.

Część osób kojarzy używany sprzęt budowlany wyłącznie z ciągłymi awariami, które opóźniają pracę. Jeżeli jednak skorzystamy z usług profesjonalnych firm, dla których perfekcyjny stan techniczny maszyn budowlanych to priorytet, takie sytuacje się nie zdarzają.

Szeroki asortyment maszyn i usług

Oczywiście oferta firm wynajmujących maszyny budowlane wraz z operatorem nie kończy się na koparkach. Do wynajęcia są także koparko-ładowarki, młoty hydrauliczne, nożyce wyburzeniowe, wywrotki, zagęszczarki, walce, a także ręczny sprzęt wyburzeniowy. W przypadku pracy w szczególnie ciężkim terenie, przedsiębiorstwa tego typu oferują wynajem koparki gąsienicowej. Rozmiar i ładowność konkretnych maszyn i urządzeń jest indywidualnie ustalana w trakcie realizacji zamówienia.

 • Im szerszy asortyment, tym bardziej atrakcyjna oferta firmy oferującej wynajem sprzętu budowlanego. Z tego powodu, przed wyborem konkretnego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić aktualny stan maszyn i urządzeń, a także dotychczasowe realizacje. Informacje tego typu najczęściej znajdują się na stronie internetowej.
 • Dodatkowo, należy wspomnieć, że wynajem koparki i innych pojazdów jest dostępny od zaraz. Jeżeli na danym placu budowy pojawią się nieprzewidziane okoliczności, wówczas wynajem może okazać jedynym rozwiązaniem problemu. Wystarczy skontaktować się z firmą, zgłosić zapotrzebowanie, ustalić orientacyjny termin i można kontynuować pracę.

W zdecydowanej większości przypadków o niezawodności sprzętu budowalnego nie decyduje jego rok produkcji, a stan techniczny. Profesjonalne firmy oferujące wynajem koparki i innych pojazdów na bieżąco przeprowadzają wszystkie niezbędne naprawy oraz czynności serwisowe, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnej maszyny.

Klasyfikacje robót ziemnych

Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być niezależni, decydować o swoim czasie pracy. Taki pomysł jest coraz częściej wykorzystywany nawet przez osoby, które nie mają zbyt dużego wkładu własnego na otwarcie własnej firmy, ponieważ obecnie można bardzo łatwo dostać wiele różnorodnych dotacji, między innymi z Unii Europejskiej. Zatem o czym pamiętać, decydując się na rozpoczęcie własnej działalności, zwłaszcza w bardzo popularnej branży na rynku?

Roboty ziemne coraz chętniej wybierane

Bardzo dużo osób decydujących się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wybiera właśnie sprzęt ciężki. Roboty ziemne oraz budowlane są coraz chętniej poszukiwane przez wiele osób, dlatego nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie konkurencja na rynku w tej branży jest bardzo duża, nie powinniśmy w tym przypadku się zniechęcać.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że wybierając taki profil prowadzenia działalności, istotne jest aby właściwie sklasyfikować roboty ziemne. Coraz więcej klientów, którzy decydują się na zamówienie takich usług, nie wie tak naprawdę, o co warto pytać, więc powinniśmy to bardzo dokładnie opisać na swojej stronie internetowej. Istotne w tym przypadku jest także, aby opisać bardzo dokładnie profil działalności naszej firmy, wypełniając druk już podczas zakładania naszej firmy. Roboty ziemne oraz pozostałe prace, które możemy zlecić przedsiębiorstwom w innych miastach w naszym kraju, możemy odpowiednio podzielić. Jaka jest dokładnie klasyfikacja robót ziemnych?

Popularna klasyfikacja robót ziemnych

Powinniśmy pamiętać o tym, że technologia robót ziemnych, które są wykonywane między innymi sposobem zmechanizowanym, w dużej mierze zależy od rodzaju budowli, a także ich wielkości, jak również warunków lokalnych i tym samym czasu wykonania. Można wyróżnić kilka ich grup, które są odmienne pod względem technologicznym. Są to roboty ziemne podstawowe, a także wykończeniowe, jak również przygotowawcze oraz porządkowe. Warto mieć to na uwadze nim wybierzemy dla nas odpowiednie rozwiązanie w przypadku zakupu usługi w takiej firmie.

Klasyfikacja robót ziemnych jest bardzo prosta i jeśli chcemy prowadzić przedsiębiorstwo właśnie o takim profilu działalności, bardzo ważne jest stworzyć właśnie taki podział. Tylko dzięki temu bardzo łatwo zyskamy duże grono klientów, ponieważ wiele osób coraz częściej poszukuje na rynku takich rozwiązań. Zatem pragnąc spełnić oczekiwania naszych klientów, powinniśmy w szczególności skupić się na przejrzystości stworzonej przez nas strony internetowej, jak również warto także zwrócić uwagę na opis naszych usług w socjal mediach. To internet ma w dzisiejszych czasach ogromną moc, ponieważ wiele osób poszukujących właśnie takich usług wyszukuje oferty w sieci.

Odpowiednia klasyfikacja robót ziemnych nie jest trudna, możemy bazować na ogólnym podziale tego typu prac, a dzięki temu z pewnością znajdziemy rzesze klientów, które z chęcią nie tylko powrócą do naszej firmy, ale dodatkowo bardzo często mogą naszą firmę podzielić również innym. Dzięki temu już na początku prowadzenia własnej działalności możemy dużo zyskać, a przede wszystkim zbudować bardzo silną markę. Roboty ziemne są coraz chętniej poszukiwane przez wielu klientów, dlatego warto zainwestować w dobre rozwiązania.

Zalety wynajmu sprzętu budowlanego

Wszelkiego typu roboty budowlane wymagają obecności profesjonalnego sprzętu. Inwestycja w zakup pojazdów zazwyczaj jest liczona w milionach złotych, a co za tym idzie, niewiele przedsiębiorstw może sobie na to pozwolić. Alternatywą, zarówno dla firm budowlanych, jak i indywidualnych klientów jest wynajem koparki, wywrotek, młotów hydraulicznych, zagęszczarek oraz innych tego typu. Z czego wynika popularność takich usług oraz jakie są ich zalety?

Oszczędności przede wszystkim

Głównym powodem, dla którego osoby związane z branżą budowlaną decydują się na wynajem pojazdów jest zmniejszenie kosztów. Zakup nowych maszyn nie zawsze jest opłacalny, zwłaszcza jeśli roboty są przeprowadzane sporadycznie. Decydując się na wynajem koparki, nie musimy angażować własnych nakładów finansowych, w ten sposób minimalizując koszty. Jest to ogromna szansa dla małych firm, które w ten sposób mają możliwość rozwijania się w branży budowlanej i pozyskiwania kolejnych zleceń. Warto zaznaczyć, że ograniczenie kosztów dotyczy także tych związanych z magazynowaniem sprzętu. Tym wydatkiem również nie musimy się martwić. Usługę wynajmu można ponadto zaliczyć w koszty prowadzenia działalności, w ten sposób obniżając wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Dobry stan techniczny urządzeń

Posiadanie własnego sprzętu nieodłącznie wiąże się z koniecznością regularnego przeprowadzania serwisu, a nieraz bardzo kosztownych napraw. W praktyce może okazać się, że w momencie gdy dany pojazd jest najbardziej potrzebny, odmawia posłuszeństwa. W tej sytuacji nie dość, że nie jesteśmy w stanie dokończyć projektu, to musimy jeszcze pokryć kolejny wydatek. Wynajem koparki wydaje się być bardzo korzystną opcją pod tym względem. Przede wszystkim mamy pewność, że wypożyczany sprzęt jest w dobrym stanie technicznym i gwarancję sprawnego działania. Firmy świadczące usługi tego typu dbają o te kwestie, dokonując częstych przeglądów oraz naprawiając szybko wszelkie usterki. Co więcej, jeśli doszłoby do awarii w trakcie pracy, która nie wynikałaby z winy operatora, obowiązuje bezpłatny serwis. Najemca nie musi zatem zajmować się konserwacją, skupiając się jedynie na realizacji projektu.

Łatwy dostęp do sprzętu

Decydując się na usługę wynajmu mamy pewność, że sprzęt zostanie dostarczony na miejsce w możliwie najkrótszym czasie. Oznacza to, że w sytuacji gdy firma budowlana ma niewiele czasu na realizację, nie musi dodatkowo tracić cennych dni na oczekiwanie na sprzęt. Wiele pojazdów oraz maszyn można wypożyczyć praktycznie od ręki. Jedyną kwestią jest konieczność zapoznania się z umową i dokonanie wszystkich formalności, które zostały jednak maksymalnie skrócone. Klienci nie są zmuszeni do dokonywania rejestracji pojazdów czy pozyskiwania specjalnych licencji, gdyż wszystko to leży po stronie wynajmującego. O czym jeszcze warto wspomnieć? Firmy budowlane bardzo często realizują zlecenia w różnych częściach kraju. Każdorazowy transport własnych pojazdów wiąże się nie tylko ze sporymi wydatkami, ale również ogromną ilością czasu. W takiej sytuacji znacznie lepiej skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem.

Elastyczny charakter usługi

Kolejną ważną kwestią jest to, że firmy zajmujące się wynajmem są w stanie w pełni dostosować się do potrzeb swoich klientów. Możemy zatem zdecydować się zarówno na wypożyczenie sprzętu o charakterze długoterminowym, jak i krótkoterminowym. Warunki umowy można bez problemu dopasować do wymagań konkretnego projektu.