Co umożliwia transport wywrotką

Podczas przeprowadzania prac konstrukcyjnych, remontowych i rozbiórkowych sporym obciążeniem mogą okazać się duże ilości materiałów sypkich, płynnych oraz kawałkowych. Powstają one między innymi z gruzu. Żeby się ich skutecznie pozbyć (co umożliwi przygotowanie terenu pod budowę), konieczny stanie się skuteczny transport wywrotką.

To właśnie ten pojazd okażę się najlepszym wyborem do tego typu zadań. Jeśli firma nie dysponuje własnym sprzętem, może zdecydować się na jego wynajem. Zwłaszcza że istnieje możliwość jego doboru do rodzaju wykonywanych prac, jak również specyfiki wspomnianych materiałów wymagających wywózki.

Wywrotka – do czego posłuży?

Jest to pojazd specjalistyczny, służący do transportu wymienionych wcześniej tworzyw, a także rozmaitych kruszyw. Załadunek odbywa się przy użyciu specjalnej skrzyni, którą po wszystkim można otworzyć i przechylić – zdecydowanie ułatwia to wyładunek przewożonego towaru.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wywrotki występują w różnych odmianach i konfiguracjach. Ich podział dotyczy głównie masy całkowitej. Pod tym względem wymienia się wywrotki ultralekkie, lekkie, półciężkie oraz ciężkie.

Właściwy dobór pojazdu to połowa sukcesu, dlatego należy zwrócić uwagę na wszystkie istotne kwestie. Zwłaszcza że wywrotki mogą różnić się także pod względem liczby otwieranych ścian. W przypadku modeli jednostronnych, ruchoma jest tylko tylna klapa. Do tego dochodzą wywrotki dwustronne (otwierają się boczne ściany) oraz trójstronne (tylna klapa + boczne ściany).

Wybór konkretnej wywrotki jest zależny od specyfiki transportowanych materiałów. Spośród nich należy wymienić między innymi:

  • piasek,
  • żwir,
  • gruz,
  • kruszywa,
  • bruk,
  • ziemię.

Transport wywrotką – jak realizowana jest usługa?

Gdy firma dysponuje własnym sprzętem, może bez problemu zająć się wszystkimi niezbędnymi zadaniami. Problemy pojawiają się jednak wówczas, gdy brak jest odpowiednich wywrotek. Ich zakup pochłania mnóstwo pieniędzy, dlatego lepiej skorzystać z innych opcji. Wynajmu sprzętu bądź z transportu wywrotką, realizowanego przez firmę zewnętrzną.

Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się zwłaszcza ta druga opcja. Firma płaci bowiem tylko za jedną usługę, którą może zamówić wtedy, gdy uzna to za stosowne. Wystarczy skontaktować się z firmą, a także podać wszelkie niezbędne informacje dotyczące dojazdu, specyfiki terenu i rodzaju przewożonego materiału (pozwala to na właściwy dobór wywrotek). Następnie, w umówionym terminie, fachowcy zajmują się transportem wskazanych tworzyw.

Na jakiej zasadzie odbywa się rozliczanie tego typu usług? Wykorzystywana jest tak zwana stawka kilometrowa. To, ile firma zapłaci za wywóz, zależy więc od dystansu, jaki musi pokonać wywrotka. Wszystko to gwarantuje łatwe zaplanowanie wszelkich niezbędnych wydatków. Bez obawy o żadne przykre niespodzianki czy też dodatkowe opłaty, o których nie było mowy w umowie.

Nie da się ukryć, że transport wywrotką to usługa niezwykle potrzebna. Zwłaszcza wtedy, gdy podczas przeprowadzanych prac powstaje wiele gruzu. Zalegające materiały budowlane uniemożliwiają odpowiednie przygotowanie terenu pod inwestycje. To zaś niepotrzebnie wydłuża realizację, co oczywiście przełoży się na konkretne straty finansowe.

Biorąc to pod uwagę, należy odpowiednio wcześnie zaplanować wykupienie transportu. Najlepiej w firmie, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, nowoczesnym sprzętem, a także jasnymi zasadami rozliczania, uwzględniającymi stawkę kilometrową.