Koparka - zakup czy wynajem - foto

Prace budowlane bądź drogowe bez użycia koparki? Naprawdę trudno sobie to wyobrazić. Zwłaszcza wówczas, gdy teren pod inwestycję wymaga odpowiednich przygotowań, bez których nie może powstać żadna konstrukcja. Właściwie dobrany sprzęt przełoży się na skuteczność, szybkość i bezpieczeństwo realizacji wszelkich zaplanowanych prac.

I jak można się domyślić, koparka będzie tu jedną z najważniejszych maszyn. Posłuży ona między innymi do takich zadań jak:

  • wykopy,
  • ładowania,
  • wyrównywania terenu,
  • prace ziemne,
  • mikroniwelacja.

To oczywiście tylko kilka wybranych przykładów. Rodzaj prac jest bowiem mocno uzależniony od specyfiki inwestycji, a także samego terenu, na którym ma ona zostać przeprowadzona.

Skąd wziąć dobrą koparkę?

Rodzaj wykonywanych zadań ma spory wpływ na dobór sprzętu, który musi spełniać szereg kryteriów związanych z konkretnymi parametrami technicznymi, jak również sposobem obsługi. Nieodpowiednia koparka sprawi więcej problemów, niż pożytku, dlatego warto mieć to na uwadze.

Rodzi więc pytanie – skąd zdobyć odpowiedni sprzęt i na jakich zasadach? Czy lepszy okaże się wynajem koparki czy może jej zakup?

Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety – dobrze byłoby więc przyjrzeć się im bliżej.

  • Zakup sprzętu. To dobre rozwiązanie wówczas, gdy maszyna ma być wykorzystywana bardzo często i intensywnie. Nie w ramach jednej inwestycji, a kilku. Trzeba jednocześnie pamiętać, że cała inwestycja wymaga środków finansowych, często bardzo dużych. A nie każde przedsiębiorstwo budowlane może sobie na to pozwolić.
  • Wynajem koparki. Zalecany głównie ze względu na finanse. Jest to świetny sposób na to, aby z jednej strony sporo zaoszczędzić, a z drugiej zyskać dostęp do nowoczesnych maszyn, które poradzą sobie ze wszystkimi zaplanowanymi zadaniami. Zwłaszcza w przypadku korzystania z usług firm mających dostęp do szerokiego i zróżnicowanego katalogu urządzeń. Przekłada się to na możliwość swobodnego dopasowania konkretnych rozwiązań do rodzaju realizowanych prac.

Wynajem doskonale sprawdzi się w ramach tak zwanych prac sezonowych, kiedy to maszyny potrzebne są wyłącznie w konkretnych miesiącach w roku. Gdy stają się zbędne, wystarczy zakończyć wynajem, bez obawy, że koparki będą stać nieużywane, co tylko potęguje niepotrzebne wydatki.

Kto powinien skorzystać z wynajmu koparek?

Powyższe argumenty udowadniają, że wypożyczenie sprzętu to w wielu sytuacjach rozwiązanie optymalne. Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Niezależnie od tego, na czym dokładnie mają polegać działania wykonywane z użyciem tego sprzętu. Czy będą wiązać się z przeprowadzaniem wykopów w ogródku, wyrównywaniem terenu pod budowę domu, niwelacją przeszkód czy jeszcze z czymś innymi.

Wynajem koparki to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której brakuje środków finansowych potrzebnych do zakupu własnych urządzeń – nowych bądź używanych. Z takim problemem często spotykają niewielkie przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na tak poważne inwestycje. Jednak nawet duże firmy powinny rozważyć usługi wynajmu. Szczególnie wtedy, gdy koparki okażą się potrzebne tylko przez krótki czas. Finansowanie zakupu będzie wtedy zwyczajnie nieopłacalne.

Bez względu na powody i zaplanowane zadania, przed finalizacją wypożyczenia należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją maszyn oraz ich możliwościami. Wszystko po to, aby zyskać pewność, że koparki na pewno okażą się odpowiednie. Pomóc w tym może oczywiście firma odpowiedzialna za wynajem. Fachowe doradztwo pozwoli rozwiązać szereg problemów decyzyjnych.