Sprawny technicznie sprzęt budowlany jest nieodzownym elementem każdej budowy. Bez niego postępy w robotach ziemnych byłyby zdecydowanie wolniejsze, a część prac po prostu niemożliwa do wykonania. Niestety zakup nowych maszyn budowlanych wiąże się z ogromnym wydatkiem, na który niewielkie i średnie firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić. Taki zakup może się wiązać z utratą płynności finansowej, czyli jednym z najgorszych scenariuszy dla każdego przedsiębiorcy. Wynajem koparki lub innego sprzętu budowalnego jest nieporównywalnie tańsze. Dodatkowo, wynajmujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z eksploatacją maszyny.

Najważniejsze informacje o wynajmie sprzętu budowlanego

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zdecydowana większość firm oferujących usługi związane z robotami ziemnymi wyróżnia się elastycznym podejściem do zamawiającego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dostosowanie się do terminu prac, który w wielu inwestycjach ma najwyższy priorytet. Dodatkowo, wszystkie prace, nawet te niestandardowe, są wykonywane ściśle według wymagań klienta.

  • Wynajem koparki i innych sprzętów budowlanych wraz z operatorami gwarantuje szybkie, bezpieczne i przede wszystkim efektywne wykonanie zaplanowanych prac. Koszt takiej usługi jest nieporównywalnie niższy niż zakup nowego sprzętu. Dodatkowo, zamawiający ponosi wyłącznie koszty związane z konkretną pracą. Nie musi martwić się o awarię sprzętu, jego transport, zabezpieczenie i inne czynności, o które powinien dbać właściciel.
  • Wynajem koparki oraz innych pojazdów przeznaczonych do robót ziemnych jest popularny nawet wśród dużych przedsiębiorstw. Z czego to wynika? Niejednokrotnie flota, którą dysponuje firma budowlana jest po prostu zbyt mała, aby wykonać konkretne zlecenia w danym terminie. W takim przypadku wynajem kilku pojazdów to najszybsza droga, aby znacząco zwiększyć moce przerobowe.

Część osób kojarzy używany sprzęt budowlany wyłącznie z ciągłymi awariami, które opóźniają pracę. Jeżeli jednak skorzystamy z usług profesjonalnych firm, dla których perfekcyjny stan techniczny maszyn budowlanych to priorytet, takie sytuacje się nie zdarzają.

Szeroki asortyment maszyn i usług

Oczywiście oferta firm wynajmujących maszyny budowlane wraz z operatorem nie kończy się na koparkach. Do wynajęcia są także koparko-ładowarki, młoty hydrauliczne, nożyce wyburzeniowe, wywrotki, zagęszczarki, walce, a także ręczny sprzęt wyburzeniowy. W przypadku pracy w szczególnie ciężkim terenie, przedsiębiorstwa tego typu oferują wynajem koparki gąsienicowej. Rozmiar i ładowność konkretnych maszyn i urządzeń jest indywidualnie ustalana w trakcie realizacji zamówienia.

  • Im szerszy asortyment, tym bardziej atrakcyjna oferta firmy oferującej wynajem sprzętu budowlanego. Z tego powodu, przed wyborem konkretnego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić aktualny stan maszyn i urządzeń, a także dotychczasowe realizacje. Informacje tego typu najczęściej znajdują się na stronie internetowej.
  • Dodatkowo, należy wspomnieć, że wynajem koparki i innych pojazdów jest dostępny od zaraz. Jeżeli na danym placu budowy pojawią się nieprzewidziane okoliczności, wówczas wynajem może okazać jedynym rozwiązaniem problemu. Wystarczy skontaktować się z firmą, zgłosić zapotrzebowanie, ustalić orientacyjny termin i można kontynuować pracę.

W zdecydowanej większości przypadków o niezawodności sprzętu budowalnego nie decyduje jego rok produkcji, a stan techniczny. Profesjonalne firmy oferujące wynajem koparki i innych pojazdów na bieżąco przeprowadzają wszystkie niezbędne naprawy oraz czynności serwisowe, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnej maszyny.