Rodzaje kruszyw w budownictwie

W szeroko pojętym budownictwie kruszywa są wykorzystywane bardzo często. Między innymi podczas przygotowywania materiałów, które następnie mają posłużyć do realizacji działań konstrukcyjnych. Żeby jednak lepiej zrozumieć ich przeznaczenie, należy poznać wszystkie dostępne rodzaje tworzyw.

Co to są kruszywa? To materiały sypkie o różnym pochodzeniu (ich wyjaśnienie w dalszej części tekstu), które w budownictwie znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Służą one między innymi do:

  • produkcji betonów,
  • przygotowywania zapraw,
  • wyrównywania terenu,
  • tworzenia podkładów drogowych i pod kostki brukowej.

Warto zaznaczyć, że kruszywa są wydobywane sposobami kopalnianymi lub wytwarzane poprzez recykling gruzu. Dobór konkretnych produktów jest zależny od specyfiki wykonywanych działań, jak również nawierzchni oraz materiałów, z którymi mają zostać użyte.

Podział kruszyw budowlanych – co można kupić?

Omawiane produkty są oferowane przez sprawdzonych dostawców, z którymi warto kontaktować się podczas planowania rozmaitych inwestycji. Mowa tu w szczególności o firmach mogących pochwalić się bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertą.

Jak się bowiem okazuje, podział kruszyw może dotyczyć wielu kwestii. Tą najważniejszą wydaje się ich pochodzenie. Wspomnieć trzeba więc o kruszywach naturalnych i sztucznych.

W pierwszej grupie znajdą się tworzywa mineralne, które powstają poprzez rozkruszanie skał. Wymienić należy między innymi kliniec, żwir, piasek oraz kamień.

Kruszywa sztuczne są natomiast pozyskiwane w wyniku obróbki termicznej wspomnianych tworzyw mineralnych. W ten sposób zyskują właściwości, dzięki którym można je wykorzystać do realizacji konkretnych działań. W tej kategorii znajdą się między innymi takie tworzywa jak keramzyt.

To jednak dopiero pierwszy podział omawianych produktów. Drugi dotyczy ich gęstości objętościowej, a więc stosunku masy do objętości. Parametr ten ma ogromny wpływ na możliwości użycia kruszyw, dlatego warto zwrócić na niego uwagę. Na rynku oferowane są tworzywa lekkie, standardowe, a także ciężkie.

Ostatni podział wart uwagi związany jest z ziarnistością kruszyw. Pod tym względem wymieniane są nie tylko produkty drobne i grube, ale też zawierające mieszankę tworzyw o różne ziarnistości, jak i specjalne wypełniacze, które przechodzą przez sito o wielkości oczek wynoszącej 0,063 mm.

Jakie kruszywa wybrać? Gdzie kupić?

Jak widać, wybór jest naprawdę bardzo szeroki, co oczywiście należy uznać za dobrą informację. Dzięki temu każda firma jest bowiem w stanie zakupić kruszywa spełniające konkretne kryteria użytkowe, a także nadające się do wskazanych działań. Oczywiście przed dokonaniem wyboru trzeba zwrócić uwagę również na cenę produktu (za ton lub metr sześcienny).

W każdym przypadku warto współpracować z najlepszymi dostawcami, którzy są w stanie spełnić nawet najsurowsze wymagania. Zamawiający zyskuje bowiem pewność, że kruszywa okażą się odpowiedniej jakości, co oczywiście ma ogromny wpływ na ich użyteczność. Niezależnie od tego, czy mają one posłużyć do produkcji betonu, utwardzania placów, budowy nawierzchni drogowych, czy może do stabilizowania gruntów.

Takie kruszywa jak piasek, żwir, kliniec, grys, tłuczeń, piaskowiec, porfir i kamień wapienny są w budownictwie wykorzystywane bardzo szeroko i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Dlatego już teraz należy zadbać o stały dostęp do tych tworzyw. Jest to najlepszy sposób na to, aby oszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.