Operator koparki to aktualnie jeden z najbardziej opłacalnych zawodów. Niestety nie można takiej pracy podjąć od ręki i nie jest to zawód dedykowany dla każdego. Trzeba jeszcze mieć odpowiednie uprawnienia. Jak je w takim razie zdobyć?

Jakie wymagania stawiane są operatorom koparki?

Wydawać by się mogło, że każdy, kto chce pracować na koparce, przy odrobinie szczęścia może zacząć działać, bo nabór na tego typu stanowiska jest całkiem spory. Jednak w praktyce tak nie jest. Osobom, które chciałyby pracować jako operatorzy koparek, stawia się pewne oczekiwania. O czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim operator koparki musi być osobą pełnoletnią, czyli musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. To jednak nie wszystko, ponieważ kandydat na musi być zdrowy i przedłożyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.

Chętni muszą też odbyć kurs operatora koparek jednonaczyniowych, kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych lub kurs operatora koparko-ładowarki. Do pracy na tego typu maszynie, jak również do tego, aby świadczyć wynajem koparki, nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B. Jednak taki dokument może się przydać wtedy, gdy trzeba poruszać się daną maszyną po terenie budowy, czy po publicznych drogach.

Jak wygląda szkolenie na operatora koparki?

Ogólnie do wyboru są trzy rodzaje kursu: kurs operatora koparek jednonaczyniowych, kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych oraz kurs operatora koparko-ładowarki. To, jak dokładnie będzie wyglądało szkolenie, zależy od tego, na które się zdecydujemy. Na pewno trzeba się przygotować na jego dwa etapy – część teoretyczną i praktyczna.

Część teoretyczna prowadzona jest po to, aby każdy, kto chce zostać operatorem koparki, mógł przyswoić wiedzę z zakresu budowy i działania danej maszyny, jej serwisem oraz obsługą. Na zajęciach teoretycznych instruktorzy uczą również bezpieczeństwem i higieny pracy na miejscu wykopów, jak również zasad, których należy przestrzegać przy wykonywaniu robót ziemnych.

Część praktyczna zaczyna się, gdy kandydaci na operatorów zdobędą odpowiednie zaplecze teoretyczne. Co ciekawe, część praktyczna odbywa się w terenie, więc można poznać maszynę w pracy, jak również to, na czym polega wykonywanie nią poszczególnych zadań. Dzięki temu można zdobyć doświadczenie, które ułatwi późniejsze czynności.

Kurs na operatora koparki zawsze kończy się egzaminem państwowym. Pozytywny wynik oznacza otrzymanie świadectwa potwierdzające jego ukończenie, państwowe uprawnienia do wykonywania pracy operatora koparki lub koparko-ładowarki, a także uzyskuje się wpis w książeczce operatora.