Wykopy pod fundamenty - metody

Zaczynając budowę domu jednorodzinnego, jedną z pierwszych czynności, które trzeba wykonać są tak zwane wykopy fundamentowe. To z pozoru prosta czynność, która w praktyce może okazać się problematyczna. Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować głębokość, a także wiedzieć co należy zrobić w sytuacji, gdy niespodziewanie pojawi się woda. Dodatkowo, trzeba poznać wszystkie najpopularniejsze metody wykopów, aby uniknąć rozczarowań, opóźnień w pracy i konieczności poniesienia niezaplanowanych kosztów.

Jakie są najpopularniejsze metody wykopów pod fundamenty?

Zanim zaczną się prace związane z wykopami, należy zrealizować etap przygotowawczy, który sprowadza się do wytyczenia fundamentów. Czy można to zrobić samodzielnie? Niestety nie. Niezbędna będzie pomoc geodety, który wytyczy obrys budynku z dokładnością nawet do jednego centymetra. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pracy geodety przez kierownika. W większości przypadków jest to tylko formalność. Po dokonaniu wpisu do dziennika budowy, przyszedł czas na wykopy. Jakie są najpopularniejsze metody?

  • Pierwszą, najtańszą a zarazem najbardziej czasochłonną metodą są ręczne wykopy. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ jest ono co najmniej nieefektywne.
  • Wykopy fundamentowe wykonane za pośrednictwem minikoparki są zdecydowanie szybsze, dlatego cieszą się dużą popularnością. Najlepszym wyborem będzie sprzęt wyposażony w łyżkę o szerokości około jednego metra. Minikoparki są najlepszym wyborem w przypadku stosunkowo prostych wykopów. Ich wynajem, nawet z operatorem, nie wiąże się z koniecznością poniesienia bardzo wysokich kosztów. Jak długo trwają wykopy pod fundamenty z wykorzystaniem minikoparki? Całość prac zaczyna się i kończy zwykle w tym samym dniu.

Równie istotną kwestią jest głębokość wykopów, która jest uzależniona m.in. od rodzaju budynku, a także rejonu Polski. Ma to ścisły związek z tak zwaną strefą przemarzania gruntu. Znajduje się ona na głębokości od około 80 cm do około 140 cm.

Rodzaje wykopów – najważniejsze informacje

W zależności od kształtu, wykopy dzielimy na trzy kategorie.

  • Pierwszą z nich są tak zwane wykopy wąskoprzestrzenne. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim szerokością dna, która nie może być większa niż 150 cm.
  • Drugą kategorią są wykopy szerokoprzestrzenne. Klasyfikują się do tej grupy w sytuacji, gdy dno wykopu ma szerokość większą niż 150 cm.
  • Ostatnia kategorią są wykopy jamiste, które są stosunkowo niewielkie. Ich szerokość i głębokość nie może przekraczać 150 cm.
  • Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj wykopu, jego dno musi być zawsze węższe niż szerokość w okolicach gruntu. Kąt nachylenia trzeba odpowiednio dopasować do rodzaju podłoża. Przeważnie mieści się on w przedziale od około 35 do około 60 stopni. Kolejny krok w pracach związanych z prawidłowym przygotowaniem fundamentów to deskowanie. Ta czynność ma na celu odpowiednie wypoziomowanie fundamentów. Wszystkie deski należy układać w taki sposób, aby tworzyły zaporę ograniczającą dla wylewki. Taką konstrukcję należy wzmocnić kolejnymi deskami, które trzeba ułożyć na skos.

    Pierwsza wylewka tak zwanego chudego betonu ma zazwyczaj grubość od 8 cm do 12 cm. Gdy wyschnie, przyszedł czas na kolejną część deskowania. Na tym etapie warto pamiętać, że bez względu na to jak szczelne będzie pierwsze deskowanie, zawsze część betonu zostanie wchłonięta przez grunt. Drugie deskowanie przeważnie wykonuje się od 24 do 48 godzin po wylaniu chudego betonu. Ta czynność ma również na celu odpowiednie wypoziomowanie fundamentów.