Przewóz materiałów sypkich to złożone przedsięwzięcie, które wymaga wykorzystania specjalistycznych pojazdów. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się transport wywrotką. Jak go zorganizować? O czym pamiętać, aby był w pełni bezpieczny i zakończył się pomyślnie?
Transport wywrotką – jaki model pojazdu wybrać?
Organizacja przewozu materiałów sypkich to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy bowiem wziąć wiele szczegółów. Transport wywrotką musi być bowiem bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu. Co więc należy zrobić? W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki model pojazdu będzie najlepszym rozwiązaniem.
Wszystkie wywrotki mają podobną konstrukcję – wyposażone są w skrzynię ładowniczą, która otwiera się lub przechyla w taki sposób, aby wysypanie z niej materiałów sypkich nie stanowiło żadnego problemu. To właśnie budowa pozwalająca na precyzyjne i samoczynne rozładunki sprawia, że wywrotki są tak popularnym środkiem przewozu.
Biorąc pod uwagę konstrukcję, poszczególne modele można podzielić na:
- wywrotki jednostronne – w ich przypadku otwiera się tylko jedna ściana – tylna,
- wywrotki dwustronne – pozwalają na otwarcie bocznych ścian skrzyni,
- wywrotki trójstronne – umożliwiają otwarcie zarówno tylnej ściany, jak i bocznych.
To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Najchętniej wybieranym modelem jest wywrotka trójstronna. To zasługa jej uniwersalnego charakteru. Przy wyborze pojazdu warto również zwrócić uwagę na jego ładowność. Odpowiednie dopasowanie tego parametru pozwoli uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych przejazdów, co obniży koszty transportu.
W przypadku części materiałów sypkich konieczne może okazać się zabezpieczenie otwartej skrzyni, na przykład za pomocą plandeki. Ochroni to ładunek przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, a także zabezpieczy innych uczestników ruchu drogowego. Sypiące się z wywrotki okruchy i pyły stwarzają bowiem duże zagrożenie.
Co więcej, skrzynia wywrotki powinna być wykonana z materiału zapobiegającego przemieszczaniu się ładunku, np. ze sklejki antypoślizgowej lub sklejki wyłożonej ocynkowaną blachą. Zabezpieczy to przewożone materiały przed samozapłonem.
Materiały sypkie – jak zorganizować ich transport wywrotką?
Po wyborze środka transportu pora na określenie optymalnej trasy. W tym przypadku należy pamiętać, że samochody ciężarowe nie zawsze mogą poruszać się po pewnych drogach. Może to wydłużyć przewóz materiałów sypkich.
Żeby transport wywrotką mógł być realizowany bez przeszkód, warto opracować kilka wariantów trasy. W razie wypadku, korków lub innych niespodziewanych zdarzeń losowych, kierowca będzie mógł wykorzystać alternatywną opcję. To ważne, zwłaszcza w przypadku organizowania przewozu na dalsze odległości.
Dlatego transport wywrotką warto zlecić specjalistom. Fachowcy na podstawie udzielonych przez Ciebie informacji i własnego doświadczenia odpowiednio dobiorą model pojazdu, a także opracują optymalną trasę. Zadbają również o wszystkie środki bezpieczeństwa, takie jak plandeka. Pozwoli to uniknąć kłopotów i zagwarantuje sprawny przewóz.
Transport wywrotką to jeden z najchętniej wybieranych sposobów przewozu materiałów sypkich. Pozwala bowiem na ich szybki i bezproblemowy rozładunek. Żeby jednak był bezpieczny i przyniósł zakładane rezultaty, należy zadbać o jego odpowiednią organizację. Szczególnie ważnym jej elementem jest wybór środka transportu. Dlatego warto poświęcić mu sporo uwagi i dobrze przeanalizować potrzeby.