Prace ziemne

Praca w terenie wymaga wykorzystania specjalistycznych sprzętów, które pozwolą na realizację wszystkich zadań bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Tak musi być chociażby w przypadku robót ziemnych, przeprowadzanych najczęściej bezpośrednio przed dużymi inwestycjami budowlanymi i drogowymi.

Ich zakres może być bardzo szeroki. Wiele zależy bowiem od tego, co ma powstać na danym terenie i jaka jest specyfika samego gruntu. Z tego właśnie powodu prace ziemne dzielone są na różne kategorie. Do ich wykonania natomiast warto wynająć profesjonalną ekipę – najlepiej posługującą się nowoczesnym sprzętem, gwarantującym skuteczne, bezproblemowe działanie.

Prace ziemne – podział realizowanych czynności

Na początek trzeba wymienić oczywiście roboty podstawowe, które zazwyczaj odbywają się na samym początku, kiedy to teren jest dopiero kształtowany. W grupie tej najważniejsze wydają się wykopy, które możemy podzielić na przestrzenne, liniowe i wąskoprzestrzenne. Jak łatwo się domyślić, konkretna technika jest dobierana w zależności od potrzeb oraz specyfiki inwestycji. Wśród prac podstawowych znajduje się również ukształtowanie terenu i ogólne przygotowanie placu budowy.

Niezwykle zróżnicowana jest druga grupa, zawierająca czynności o charakterze wykończeniowym, które umożliwiają późniejsze przygotowanie konstrukcji. Wymienić należy tutaj takie prace ziemne jak:

  • nasypy,
  • mikroniwelacje,
  • wykopy – na przykład pod stropy,
  • wyrównywanie – głównie skarp.

Tego typu roboty wyróżniają się wyższym poziomem zaawansowania, dlatego wymagają zastosowania specjalnie dobranego sprzętu. Brak właściwego wyposażenia może je znacząco opóźnić, co oczywiście wpłynie na całą inwestycję.

W końcu przechodzimy do grupy ostatniej, w której mieszczą się prace ziemne porządkowe. Co jednak istotne, nie są one wcale wykonywane na samym końcu. Wręcz przeciwnie – często pozwalają ustabilizować teren pod budowę. Związane są miedzy innymi z karczowaniem drzew i usuwaniem darni.

Na jakie jeszcze roboty warto zwrócić uwagę? Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne okazać się mogą rozbiórki bądź wyburzenia starych budowli. Tego typu działania powiązane są też z wywozem odpadów, realizowanym najczęściej za pomocą wywrotek.

Komu zlecić prace ziemne? Jaką firmę wybrać?

Powyższe zestawienie udowadnia, że omawiane roboty potrafią być niezwykle zróżnicowane. Sprawia to, że ekipa odpowiedzialna za ich wykonanie musi posługiwać się specjalistycznym sprzętem. W jego skład wejdzie na przykład koparka, ładowarka, walec, zagęszczarka, spycharka, równiarka, jak również narzędzia ręczne.

Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się nad wynajęciem zewnętrznego podmiotu, który zajmie się pracami ziemnymi. Jest to rozwiązanie korzystne z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim inwestor może liczyć na dostęp do doświadczonych, dobrze wyposażonych fachowców, którzy sfinalizują wszystko bardzo szybko i sprawnie.

Jest to więc sposób na zaoszczędzenie czasu, a także pieniędzy – nie ma potrzeby bowiem kupowania własnych narzędzi oraz maszyn. Ich dostarczeniem i wykorzystaniem zajmuje się profesjonalna ekipa.

Przekłada się to na doskonałą sprawność realizacji wszystkich robót ziemnych, dzięki którym możliwe stają się kolejne prace konstrukcyjne. Właściwe przygotowanie terenu to w końcu warunek udanej inwestycji. Do tego typu działań należy więc podejść z odpowiednim przygotowaniem oraz dbałością o szczegóły. Niezwykle pomocne w tym będą specjalistyczne sprzęty i fachowcy potrafiący je obsługiwać.