Jak przygotować dom do rozbiórki - foto

Rozbiórka domu to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie nie przebiegnie po myśli inwestora. O czym pamiętać? Co zrobić, aby przygotować dom do rozbiórki?

W jaki sposób przygotować dom do rozbiórki? Wymagane formalności

Wbrew pozorom nie zawsze można dokonać rozbiórki domu bez formalności. W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem prac należy uzyskać stosowną decyzję administracyjną. Czasem wystarczy jedynie zgłosić rozbiórkę do starostwa powiatowego lub urzędu gminy właściwego dla lokalizacji nieruchomości, a czasem trzeba ubiegać się o pozwolenie. Co i w jakiej sytuacji należy zrobić?

  1. Rozbiórka budynku bez formalności. Jest możliwa, gdy:
  • powierzchnia budynku nie przekracza 25 mkw.,
  • budynek nie jest zabytkiem.
  1. Rozbiórka budynku na podstawie zgłoszenia. Jest możliwa, gdy budynek:
  • ma powyżej 25 mkw. powierzchni, lecz jego wysokość nie przekracza 8 m,
  • jest usytuowany od granicy działki w odległości nie mniejszej niż połowa jego wysokości,
  • nie jest wpisany do rejestru zabytków,
  • nie jest objęty ochroną konserwatorską.
  1. Rozbiórka budynku na podstawie pozwolenia. Jest wymagana, gdy budynek ma więcej niż 25 mkw. powierzchni i 8 m wysokości lub stoi za blisko granicy działki. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia do urzędu szeregu dokumentów, w tym m.in. opisu i zakresu robót.

Co ważne, jeśli budynek stanowi zagrożenie, wówczas rozbiórkę można zacząć praktycznie od razu. Należy jednak pamiętać, że nie zwalania to z załatwienia wszelkich formalności. Można je jednak odłożyć na później.

Co zrobić, aby przygotować dom do rozbiórki?

Załatwienie formalności to pierwszy krok, aby przygotować dom do rozbiórki. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń lub zezwoleń można przystąpić do pracy. Jeśli oddajesz budynek w ręce fachowców, dokładnie poinstruują Cię, co zrobić, aby ułatwić im działanie. Na pewno warto wynieść z domu wszystkie rzeczy, które nadają się do ponownego wykorzystania lub sprzedaży, a także usunąć niepotrzebne meble i sprzęty. Oczywiście, o ile takie działanie jest bezpieczne i nie grozi zawaleniem budynku.

W następnym kroku należy odłączyć wszelkie media. W międzyczasie warto zamówić kontener na gruz, a także skonsultować się ze specjalistami, które elementy konstrukcyjne lub materiały budowlane nadają się do ponownego użytku. Możesz je zachować, jeśli masz w planach kolejną budowę, lub sprzedać.

Po określeniu przydatnych elementów profesjonalna ekipa może przystąpić do rozbiórki. Najczęściej obowiązuje w niej zasada „z góry do dołu”. Prace rozbiórkowe rozpoczynają się więc zwykle od dachu. W pierwszej kolejności specjaliści demontują elementy ponad połacią dachu, orynnowanie oraz elementy blacharskie.

Po demontażu połaci dachu, a następnie blachy lub dachówki, pora na zdjęcie poszycia. W następnym kroku najczęściej przystępuje się do usunięcia stropów – kondygnacja po kondygnacji. Na koniec rozbiera się fundamenty. Wszelkie prace rozbiórkowe można wykonać ręcznie lub przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi (młotów pneumatycznych, nożyc) i maszyn (np. kuli wyburzeniowej, koparki, spychacza, dźwigów). Dzięki wykorzystaniu sprzętu działania przebiegną szybciej.

Jeżeli zatrudnisz profesjonalną ekipę, przygotowanie domu do rozbiórki obejmować będzie w zasadzie załatwienie formalności, odłączenie mediów i wyniesienie elementów wyposażenia. Na rynku działają też firmy rozbiórkowe, które za dodatkową opłatą zajmą się i tymi czynnościami. To zdecydowana oszczędność czasu i wysiłku.